Konfigurace ověřování hesel

Tuto sekci můžete přeskočit, pokud si nebudete používat hesla ze sítě. Pokud si nejste jisti, kontaktujte svého správce sítě (administrátora).

Pokud nenastavujete ověřování hesel pomocí NIS, všimněte si, že obě položky MD5 a stínová hesla jsou zvoleny. Doporučujeme Vám je obě ponechat zvolené, aby byl Váš počítač co nejvíce zabezpečen.

Povolit MD5 hesla - dovoluje, aby hesla mohla být dlouhá až 256 znaků místo standardních 8 znaků nebo méně.

Povolit stínová hesla - poskytuje velmi bezpečný úkryt pro zašifrovaná hesla. Zakódovaná hesla jsou přesunuta ze standardního umístění do souboru /etc/shadow, který je čitelný jen pro administrátora (uživatel root). Hesla sice nejsou čitelná ani převeditelná do původní podoby ani v jednom případě, avšak tímto způsobem zamezíte, aby se někdo mohl pokusil uhodnout cizí hesla hrubou silou (se znalostí jejich zašifrované podoby).

Pokud chcete konfigurovat volbu NIS, musíte být připojeni do sítě, kde jsou uživatelské účty spravovány tímto způsobem. Pokud si nejste jisti, co to znamená, kontaktujte svého správce sítě (administrátora).

Povolit NIS - umožňuje, aby skupiny počítačů měly uloženy informace o uživatelských heslech na centrálním místě (NIS - Network Information Service). Můžete si zde vybrat mezi dvěma volbami:

NIS Doména - zde volíte, ve které doméně nebo skupině je zařazen Váš počítač.

NIS Server - tato volba způsobí, že Váš počítač bude používat konkrétní NIS sever. Obrácenou možností je použití tzv. 'všesměrové vysílání' pro kdy na dotaz klienta může odpovědět jakýkoliv dostupný server v lokální síti, který dotaz uslyší.